COVİD-19 gerçekler için, ilk izlenim önemlidir

Related Articles

Araştırmacılar Çin’de yetkililer, Dünya Sağlık Örgütü, daha sonra bilinmeyen bir hastalık vakası rapor ettiğinden 233 gün içinde yeni Corona hakkında çok şey öğrendim. Öğrendikleri çok virüsü hakkında erken varsayımlarını altüst. Değişiklikleri pek zor sadece takip değil, aynı zamanda zor yeni öneriler ayarlamak için yapıyorlar.

Başlangıçta, araştırmacılar neredeyse tamamen mukus veya yakın insanlar arasında tükürük damlacıkları yoluyla bulaşır düşündüm. Şimdi, hava yoluyla yayılabilir biliyoruz. Çoğunlukla belirgin belirtileri olan kişiler arasında geçtiği araştırmacılar düşündüm. İnsanlar virüs sözleşme ve asla gözle görülür derecede hasta olabileceğini biliyoruz.

Yeni bilgiler ortaya çıktıkça sonuçlara hızlı bir şekilde değiştirmek için bir salgın gibi acil durumlarda, tamamen normaldir. Ama normal olsa da, bu araştırma ile tutmaya çalışıyorum whiplash gibi hissedebilirsiniz. İnsanlar bir konu hakkında öğrendikleri bilgileri ilk parça kapma eğilimli olduğundan daha da zordur. İlk izlenim çıkarmak zor olduğunu bir kez yapıyorlar. Demirleme önyargı denen bir olgu var.

Arizona Eyalet Üniversitesi’nde iletişim Bradley Adame, doçent “biz bu bilgileri ilk kısım ele geçirmek tür eğilimi ve diğer tüm bilgileri yargılarız karşı bir referans noktası haline gelir” diyor.

Bu gibi psikolojik fenomen yararlı olması gerekiyordu. Sorunları düşünmek için kısayollar bize, zaman tasarrufu veriyorlar. Bu bağlam olmadan bir hale getirmek için daha önceden sahip olduğunuz bilgilere dayalı bir karar vermek için daha az zihinsel enerji gerektiriyor. Yapılacak en iyi şey, sürekli olarak yeni bilgilere dayanarak düşünme ayarlamak olduğunda ama önyargı bir salgın gibi durumlarda sorun olur. Birisi ayrıntılar ilk sette çapa, güncelleştirme dayalı önerileri takip anlamak veya daha az olabilir.

Salgının erken haftalarda ve aylarda, örneğin, uzmanlar ve insanlar onların gün maske takmak gerektiğini söyleyen için günlük hayatlarını BİZE. Bu zamanda, çoğu insan ve belirtiler gösterdi tek hastalık yayılmış olabilir, hasta olan kişilerle yakın temas yoluyla Corona yayılmasını düşündüm. Parça sıkıntısı konusunda endişeli olduklarını, çünkü bazı insanlar maske yanaydı, ama en büyük kamu sağlık kuruluşları onlara karşı önerilir.

Sonra araştırma virüs havada oyalandı minik parçacıklar yoluyla yayılır ve hasta düşünmeyen insanlar hala bulaşıcı olabileceğini göstermeye başladı. Güncelleştirilmiş bir paradigma altında, Maskeler önemli olduğunu ve hastalığın yayılmasını durdurmak yardımcı olabilir. Şimdi, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) diyor insanlar kamusal ortamlarda bez maske takmalıdır.

Ama maske hiç gerek yoktu ilk mesaj çıkarmak zor oldu. University College Dublin sosyoloji Taha Yasseri, doçent “insanlar kuralları ilk sürümü almak ve Maskeler aslında o kadar da etkili değil bu algı, ve o sopa,” diyor. “Bu bilgileri güncellemek çok zor.”

COVİD-19 vakalarının çoğu hafif ve belirtiler bir veya iki hafta içinde geçer bu başka bir yapışkan fikirdi. Aylar sonra olsa da, bazıları hastanede aylarca zayıflatıcı belirtiler olsaydı raporlama başlamış gerektirmeyen hafif vakalar ile insanlar. – “Uzun denilen Kaya kamyonları” yavaş yavaş daha fazla tanıma ama birçok hastalık ki bu erken anlatı iletmek için doktorlar yardım veya kredi almak daha zor bir zaman var ki So- hala yaygındır.

İnsanların da etkisi endişe için bir neden olarak 1’i olan COVİD-20, ölüm oranı alıntı yapmaya devam Adame diyor. “İnsanlar bilgi parçasını üzerine çapa ve diğer yargılar her türlü yapmak için kullanabilirsiniz gibi görünüyor,” diyor. Öyle ya da uzun ölen insanlar çiğ numarası hastalıktan ölüyor, alıcı (ama) vadeli etkileri dikkate almıyorlar. “Bütün bunlar görünüşte düşük ölüm oranına çapa biz ne zaman göz ardı edilir. Bu düşük bir sayı aslında neler olduğunu bir yanlış anlaşılma var,” Adame diyor.

Ölüm oranı gibi istatistikler ve sayılar çapa için özellikle kolaydır, Yasseri diyor. İleti sık sık değiştirirler ve yanıltıcı olabilir, çünkü onları vurgulayan kaçınmalıdır. “Algı ilk sayılar etrafında oluşmuş olsun,” diyor, ve sürekli bilgi zihinsel bir mağaza içinde bu rakamları güncellemek için zihinsel çaba gerektiriyor.

Önyargı demir var olduğunu bilmek, bunun olmasını engellemeye yetmiyor. Deneyler, insanlar muhtemelen bilgi erken bir bit bağlantı yapacaklarını söyledikleri zaman, hala bunu bile gösteriyor. “Bir çok şey güçlü bilişsel süreç,” Adame diyor.

Ne olabilir çıkarmak çapa vardır diğer kararlar için kullandığımız psikolojik faktörler. Eğer güvenilir bulduğumuz bir kaynaktan bir mesaj duyarsak, bu bilgiyi yapışkan, çok. Ve eğer duyarsak çok güvenilir kaynaklardan tekrarlanan aynı mesaj ayrıca güncel bilgi kazımak ve güncel gerçekler ile değiştirmek yardımcı olur. “Çoğu insan, o zaman neden takip ederler,” Adame diyor. “O demir önyargı yerini.”

Salgını için BİZE tepki olsa da, karışık ve çelişkili mesajlar ile karakterize edilmiştir, ve çoğu insan (CDC) gibi güvenilir bulduğu halk sağlığı grupları var dışlanmış. “Ne var, tutarsız mesajlar, bazen aynı kaynaktan,” Brown Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler ve kamu yönetimi Rob Blair, asistan Profesör söyledi Verge Nisan ayında.

Güvenilir, stratejik ileti olmadan, yeni bilgi geldiklerinde ilk demirleme önyargı insanların içgüdüsel olarak var yenmek için bir şey yok. “Eğer insanları korumak için motive eden liderler olsaydı, tek bir ses olarak birleştirmek olabilir onlar,” Adame diyor. “Aniden, bu önyargı hafifletilmiş olur.”

More on this topic

Popular stories