Uşak’ta kentsel dönüşümde konutların kura töreni gerçekleşti

Related Articles

Uşak’ta kentsel dönüşümde konutların kura töreni gerçekleşti

(Fotoğraflı)

Ertunç Öztürk
UŞAK (İHA) – Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Uşak Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen Kentsel Dönüşüm Projesi’nde konutların kura çekiliş töreni yapıldı. 14 Mart Salı günü saat 10.00’daysa dükkanların kura töreni gerçekleşecek.
Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törenle hak sahipleri evlerine kavuştu. Törene Uşak Valisi Ahmet Okur, Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Milletvekilleri Alim Tunç ve Mehmet Altay, TOKİ Kentsel Yenileme Daire Başkanı Gürol Konyalıoğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Nacar, AK Parti İl Başkanı Servet Kuş, protokol üyeleri ve hak sahipleri katıldı. Kura töreninde noter huzurunda yapılan çekilişle 1051 konuttan 698 tanesi hak sahiplerine verildi. Hak sahibi vatandaşlar konutlarına kavuşmanın heyecanını yaşadı.
2006 yılında başlanan projenin son dönemecine girildiğini ifade eden TOKİ Kentsel Yenileme Daire Başkanı Gürol Konyalıoğlu, “Eski Belediye Başkanlarımız ve şuan ki Belediye Başkanımız Nurullah Bey ve ekibinin gayretli çalışmaları ile bu noktaya geldik. Kurumum adına kendilerine teşekkürü bir borç biliyorum.” dedi.
Konyalıoğlu, “2006 yılında zamanın Belediye Başkanı ile yaptığımız protokol anlaşmalarıyla ülkemiz adına büyük ölçekli Kentsel Dönüşüm Projelerinden biri olan Uşak Tabakhane Kentsel Dönüşüm Projesini hayata geçirdik. Kentsel Dönüşüm Projeleri sadece mekansal yenilemeler ve düzenlemeler yapmanın ötesinde, sosyal dönüşümü de tetikleyen bir takım unsurları içerir. Uşak bu proje ile yeni sosyal alanlar kazanacak ve yeni bir kent merkezine kavuşacak. Bu alan Uşak merkezinin ana iskeletini oluşturacak. Uşak projemiz diğer illere örnek teşkil eden bir projemizdir. 450 Milyon TL’lik bir yatırım yaptığımız bu proje de bugün 1051 konuttan 698 tanesinin hak sahipleri için kurasını çekeceğiz. Yarın da 922 dükkanımızdan 429 tanesininin kurasını çekerek hak sahiplerine teslim edeceğiz. Hedefimiz en kısa süre içersinde sizlere konutlarımızı teslim etmek. Kuramız ve Kentsel Dönüşüm alanımız hayırlı uğurlu olsun.” sözlerini kullandı.
Uşak adına tarihi günlerden birini yaşadıklarına değinen Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, yaklaşık 10 yıldır süren bir çalışmada mutlu sona gelindiğini ifade etti.
Başkan Cahan “Mutluyuz, gururluyuz çünkü yeni bir kent merkezi inşa ediyoruz. Uşak’ı hep birlikte yeniliyor ve güzelleştiriyoruz. Yeni belediye binamızıda bu alanın tam ortasına inşa edeceğiz. Defterdalık binamız da bu projenin içinde olacak. Önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde bu binaların faaliyete geçmesi ile mecburiyet caddesi diye tabir ettiğimiz kent merkezinden, yeni bir oluşumun merkezine geçmiş olacağız. Yeni sosyal alanları, geniş yolları ve ıslah olan Dokuzsele Deremiz ile Türkiye’ye örnek olan bir projeyi hayata geçiriyoruz. İlkler şehri olan Uşak’ımızda sanayiden, konut ve ticaret alanına dönüştürülen ilk proje olma özelliğini taşıyor. Şehrimizin yeni merkezi hayırlı olsun. Ayrıca 2006 yılında bu bölgede Kentsel Dönüşüm hareketini başlatan o dönemin Belediye Başkanı Mesut Apaydın’a ve o günden bu güne projenin hızlı bir şekilde yapılmasına imza atarak katkı sağlayan hak sahiplerine teşekkür ediyorum. Şimdiden hak sahibi kardeşlerime hayırlı olsun.” açıklamalarında bulundu.
Uşak Valisi Ahmet Okur ise, “Değişimler her zaman risktir. Sıkıntılar ve endişelerle başlar. Başlangıçtaki o heyecanla, bugün olduğu gibi güzel sonuçlar ortaya çıkar. Bugün konutlarımızın kura çekimini gerçekleştiriyoruz. Uşak’a ve hak sahiplerine hayırlı olsun. İnşallah ilerleyen zamanda kentsel dönüşüm alanının tamamen hizmete girmesi ile Uşak daha da değişecek ve gelişecek.” diye konuştu.
Konuşmaların ardından noter huzurunda kura çekilişi yapıldı.
(EÖ-MB-Y)

More on this topic

Popular stories